Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

ZASADY ZACHOWANIA W SYTUACJI ZAGROŻENIA

Menu dla: ZASADY ZACHOWANIA W SYTUACJI ZAGROŻENIA

Artykuły

 • Jak przygotować się na upał?

        Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30°C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.
       Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
  Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.
  Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.
  Jak upał wpływa na ludzki organizm:
  Zagrożenie życia - 41 °C
  Groźba udaru - 39 °C
  Wysychanie gruczołów potowych - 38 °C
  Reakcja systemu termoregulacji - 35 °C
  Próg upału - 30 °C

  Czytaj Więcej o: Jak przygotować się na upał?
 • Silny wiatr

  Silny wiatr


  Jak sie zachować podczas silnych wiatrów / huraganów

  Występowanie silnych wiatrów (huraganów) powodowane jest najczęściej, szybko przemieszczającymi się aktywnymi niżami. Najgroźniejszą formę przyjmują one w okresie: wiosennym i jesiennym.

  Czytaj Więcej o: Silny wiatr
 • Burza - wyładowania atmosferyczne

  Jak się zachować podczas burzy / wyładowań atmosferycznych
  Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.

  Czytaj Więcej o: Burza - wyładowania atmosferyczne