PORADNIK NA CZAS KRYZYSU I WOJNY
4 maja 2022
Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, poradnikiem na czas kryzysu i wojny.
4 maja 2022
Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, poradnikiem na czas kryzysu i wojny.
1 sierpnia 2017
Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30°C. W ciągu dnia, najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi - w południe, zaś największe promieniowanie UV notowane jest w godzinach 12 – 13.
Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Niewątpliwie, upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.
Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.
Jak upał wpływa na ludzki organizm:
Zagrożenie życia - 41 °C
Groźba udaru - 39 °C
Wysychanie gruczołów potowych - 38 °C
Reakcja systemu termoregulacji - 35 °C
Próg upału - 30 °C
1 lipca 2015
Jak sie zachować podczas silnych wiatrów / huraganów
Występowanie silnych wiatrów (huraganów) powodowane jest najczęściej, szybko przemieszczającymi się aktywnymi niżami. Najgroźniejszą formę przyjmują one w okresie: wiosennym i jesiennym.
1 lipca 2015
Jak się zachować podczas burzy / wyładowań atmosferycznych
Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.
1 lipca 2015
Jak zachować się w miejscu wypadku
Oceń ogólną sytuację. Sprawdź, ilu jest poszkodowanych? Kto jest w najcięższym stanie? Pamiętaj, że najgłośniej narzekający może wymagać najmniejszej pomocy w odróżnieniu od cierpiącego w ciszy. Oceń, czy nie ma zagrożenia wystąpienia dodatkowego niebezpieczeństwa, np. wybuchu czy pożaru?