Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Czy w przypadku nabycia poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość rzeczy w promocyjnej cenie, przysługuje prawo do odstąpienia od umowy zawartej przez konsumenta z przedsiębiorcą?

Przepisy ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 287 z późn. zm.) umożliwiają w przypadku umów sprzedaży zawartych poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość prawo odstąpienia (tzw. prawo do namysłu), bez podania przyczyny w terminie 14 dni od daty otrzymania rzeczy przez konsumenta. Nie jest to jednakże prawo absolutne przysługujące od każdej umowy. Jednakże sytuacje, w których prawo odstąpienia nie przysługuje zostały wskazane enumeratywnie (zamknięty katalog), zaś zasadą jest, że konsumentowi prawo odstąpienia przysługuje.

Katalog wyjątków od prawa odstąpienia od umów sprzedaży rzeczy (mocą których konsument nabywa rzecz od przedsiębiorcy) zawiera przepis art. 38 ustawy (poza umowami, co do których w ogóle ustawa nie znajduje zastosowania, np. zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy  nie ma ona zastosowania do umów zawieranych za pomocą automatów sprzedających lub zautomatyzowanych punktów sprzedaży). Wśród tych wyjątków nie zostały ujęte rzeczy kwalifikowane przez cenę promocyjną zastosowaną przez przedsiębiorcę (obniżka, rabat itp.). Podsumowując - sprzedaż w promocji czy udzielenie przez sprzedawcę rabatu w świetle aktualnego stanu prawnego nie pozbawia konsumenta prawa do odstąpienia od umowy zawartej z przedsiębiorcą na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa.

Autor: Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Parczewie