Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Obchody Dnia Edukacji w Powiecie Parczewskim

Obchody Dnia Edukacji w Powiecie Parczewskim

17 października 2017

Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. W placówkach oświatowych prowadzonych przez samorząd Powiatu Parczewskiego 13 października odbyły się obchody Dnia Edukacji popularnie zwane Dniem Nauczyciela połączone z uroczystymi akademiami. Podczas spotkań zostały wręczone Nagrody Starosty Parczewskiego dla szczególnie wyróżniających się dyrektorów i nauczycieli.  Wśród nauczycieli uhonorowanych Nagrodami Starosty byli pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Parczewie: Renata Nastaj – Dyrektor  i Agnieszka Kozioł, nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego w Parczewie: Beata Tryniecka – Dyrektor, Aneta Bryda i Bożena Prokopiuk. Nauczyciele nagrodzeni z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  w Parczewie to: Mirosław Kowalski – Dyrektor, Sylwia Budzyńska i Beata Dybała. W spotkaniach uczestniczyli: Adam Domański-wicestarosta, Janusz Zieliński-przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki , Anna Ignatowicz-kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych. Miłym akcentem uroczystości była obecność emerytowanych nauczycieli w I Liceum Ogólnokształcącym w Parczewie oraz przedstawiciele pracodawców współpracujących z ZSP w Parczewie.

Tekst: A.Ignatowicz, Fot. M.Wróblwska
Czytaj więcej o: Obchody Dnia Edukacji w Powiecie Parczewskim
Przejdź do - Zespół ludowy „Jarzębina” z Paszenek w finale przeglądu teatrów wiejskich w Tarnogrodzie

Zespół ludowy „Jarzębina” z Paszenek w finale przeglądu teatrów wiejskich w Tarnogrodzie

17 października 2017

W dniach 13 – 15 października 2017 r. w Tarnogrodzie odbył się XXXIV Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. W tym prestiżowym wydarzeniu już kilkakrotnie, reprezentując Lubelszczyznę, uczestniczyły zespoły ludowe z powiatu parczewskiego. To wielka radość dla samorządu oraz środowiska twórców i animatorów kultury Ziemi Parczewskiej, że zaangażowanie zespołów kultywujących tradycje śpiewacze i obrzędowe zyskuje uznanie w oczach komisji oceniających poziom i  profesjonalizm prezentacji teatralnych.

B.Sarnowska
Czytaj więcej o: Zespół ludowy „Jarzębina” z Paszenek w finale przeglądu teatrów wiejskich w Tarnogrodzie
Przejdź do - Finał etapu powiatowego V Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym

Finał etapu powiatowego V Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym

11 października 2017

10 października 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie odbył się etap powiatowy V Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Parczewskiego.
Celem olimpiady było poszerzenie wiedzy w zakresie szeroko pojętego zdrowia psychicznego oraz wzrost świadomości  młodzieży w temacie zaburzeń psychicznych. Była to już piąta edycja olimpiady, zorganizowana we współpracy 6 powiatów z terenu województwa lubelskiego.  O godz. 10.00 test wiedzy etapu powiatowego pisali uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych w powiatach: bialskim, lubartowskim, łukowskim, parczewskim, ryckim i włodawskim. 
W etapie powiatowym olimpiady udział wzięło 9 uczniów z 3 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Parczewskiego.

Tekst: M.Chilimoniuk, Fot. M.Mazur
Czytaj więcej o: Finał etapu powiatowego V Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym
Przejdź do - Profilaktyka zdrowotna w powiecie parczewskim

Profilaktyka zdrowotna w powiecie parczewskim

9 października 2017

Samorząd Powiatu Parczewskiego w ramach akcji badań profilaktycznych pozwalających wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju zorganizował bezpłatne badania dla mieszkańców Powiatu Parczewskiego. W dniach 4 i 6 października 2017 na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie Mobilne Centrum Diagnostyki Osteoporozy   wykonało ponad 160 badań profilaktycznych  w osteobusie na specjalistycznym sprzęcie diagnostycznym  kierunku osteoporozy, a także określić stopień jej zaawansowania oraz monitorować leczenie. Aż  u 82 osób wykryto  osteoporozę w mniejszym lub większym stopniu zaawansowania.

A.Ignatowicz
Czytaj więcej o: Profilaktyka zdrowotna w powiecie parczewskim

Zaproszenie do udziału w konkursie "Rolnik Lubelszczyzny"

3 października 2017

UMWL
Przejdź do - 70 lat minęło…, czyli jak obchodziliśmy ,,urodziny” naszej szkoły

70 lat minęło…, czyli jak obchodziliśmy ,,urodziny” naszej szkoły

26 września 2017

Rok 2017  to rok jubileuszowy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Parczewie związany z obchodami siedemdziesięciolecia istnienia tej szkoły. Główne uroczystości jubileuszowe połączone z III Zjazdem Absolwentów odbyły się 17 czerwca 2017 roku. Jednak taki chlubny jubileusz to niezwykłe wydarzenie nie tylko dla absolwentów, ale również dla obecnych uczniów oraz wszystkich osób związanych dzisiaj ze szkołą, dla których jest to znakomita okazja, by uświadomić sobie, że aktualnie to oni tworzą jej historię, dlatego powinni czuć się z nią związani, za nią odpowiedzialni, zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości jako jej absolwenci. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom społeczność szkolna urządziła niezwykłe ,,urodziny” swojej jubilatce, które odbyły się 25 września 2017 roku.

Tekst: A.Golonka, fot. M.Wróblewska
Czytaj więcej o: 70 lat minęło…, czyli jak obchodziliśmy ,,urodziny” naszej szkoły

Zaproszenie na badania profilaktyczne

26 września 2017


    Zarząd Powiatu Parczewskiego zaprasza Mieszkańców Powiatu Parczewskiego na badania  w kierunku osteoporozy w ramach akcji badań profilaktycznych pozwalających wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju . Badania wykonane zostaną w Parczewie oraz gminach Milanów, Siemień i Sosnowica.  

Harmonogram badań:  
25.09.2017 r.  i 26.09.2017 r.  - Siemień,  parking przy Urzędzie Gminy w Siemieniu
27.09.2017 r.  - Sosnowica, Parking przy GOK w Sosnowicy
03.10.2017 r. – Parczew - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie ul. Wojska Polskiego 1,
04.10.2017 r. - Milanów, Parking przy GOK w Milanowie
06.10.2017 r. - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie ul. Wojska Polskiego 1


Badania wykonywane będą w godz. od 9.00 do 16.00.

Czytaj więcej o: Zaproszenie na badania profilaktyczne

INFORMACJA DLA HODOWCOW DROBIU

12 września 2017  
   W związku z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:

  1. Przetrzymywać drób na ogrodzonej przestrzeni, pod warunkiem uniemożliwienia kontaktów z dzikim ptactwem;
  2. Przechowywać paszę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem;
  3. Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
  4. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
  5. Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.
Czytaj więcej o: INFORMACJA DLA HODOWCOW DROBIU
Przejdź do - Święto Plonów w Powiecie Parczewskim

Święto Plonów w Powiecie Parczewskim

6 września 2017

     Tegoroczne Dożynki Powiatu Parczewskiego 2017 odbyły się w niedzielę 3 września na stadionie sportowym w Sosnowicy.
Uroczystość rozpoczęto przemarszem korowodu dożynkowego prowadzonego przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Parczewa z pocztami sztandarowymi.
     Gospodarze dożynek Jerzy Maśluch starosta parczewski i Krystyna Jaśkiewicz wójt gminy Sosnowica powitali gości przybyłych na uroczystość. Swoją obecnością zaszczycili Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego, Robert Gmitruczuk Wicewojewoda Lubelski, Tadeusz Sławecki dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, delegacja z Lubomla na Ukrainie oraz przedstawiciele władz powiatowych, delegacje reprezentujące każdą gminę powiatu i jednostki organizacyjne powiatu parczewskiego.
     Mszę świętą dziękczynną w intencji rolników odprawił ks. Sylwester Borkowski proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Sosnowicy.
     Rolę starostów dożynkowych pełnili Ewa Jędrzejewska z Szytek i Władysław Puczyk z Mościsk.
     Najważniejszym punktem uroczystości dziękczynnej za tegoroczne plony było przekazanie chleba oraz poświęcenie wieńców wykonanych z płodów pól.
     Uczestnicy dożynek podziwiali stoiska promocyjne przygotowane przez 7 gmin z powiatu parczewskiego, które uginały się od tradycyjnych przysmaków. Nie mogło też zabraknąć stoisk firm współpracujących z rolnikami oraz stoisk sponsorów dożynek.
     Podczas dożynek zostały wręczone odznaczenia honorowe „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznakę, Sławomirowi Jarmułowi i Mieczysławowi Piotrkowskiemu, wręczył wicewojewoda lubelski.

Tekst: E. Rudkowska, Fot: Stanisław Waszkiewicz; PBP-CK w Parczewie
Czytaj więcej o: Święto Plonów w Powiecie Parczewskim

Ogłoszenie Zarządu Powiatu w Parczewie

6 września 2017

Ogłoszenie Zarządu Powiatu w Parczewie o drugim przetargu ustnym nieograniczonym na zbycie nieruchomości niezabudowanych położonych w mieście Parczewie, stanowiących własność Powiatu Parczewskiego.