Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Powiat Parczewski

Sprzedaż instalacji fotowoltaicznej wraz jej montażem a prawo odstąpienia od umowy, jeżeli konsument wyraził w umowie zgodę na rozpoczęcie montażu przed upływem 14 dni od daty zawarcia umowy.

W świetle przepisu art. 38 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 287 z późn. zm.) prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów o świadczenie usług, jeżeli przedsiębiorca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy. Zwrócić jednakże należy uwagę, że przepis ten wyłączający prawo konsumenta do odstąpienia od umowy odnosi się tylko do umów o świadczenie usług. Poza tym przepis aby wyłączyć prawo do odstąpienia wymaga, aby przedsiębiorca wykonał w pełni usługę, zaś konsument został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez przedsiębiorcę utraci prawo odstąpienia od umowy.

Nawet jeżeli by uznać, że umowa sprzedaży instalacji fotowoltaicznej wraz montażem miałaby charakter zbliżony do umowy o świadczenie usług co sugerowałoby że przepis art. 38 pkt 1 ustawy wyłączający prawo odstąpienia mógłby mieć zastosowanie, tak jeżeli przedsiębiorca nie wykonał w pełni tej instalacji (nie wykonał wszystkich umówionych czynności, które umożliwiają prawidłowe korzystanie, działanie tejże instalacji), tak konsument ma prawo do odstąpienia od tak zawartej umowy do tej chwili, lecz nie później niż w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy, choćby w umowie znajdywały się zapisy, że konsumentowi prawo odstąpienia od umowy nie przysługuje. Wątpliwe jest ponadto zastosowanie innego wyłączenia prawa odstąpienia od umowy z katalogu z przepisu art. 38 ustawy, np. art. 38 pkt 6 stanowiący, że prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi, w której przedmiotem świadczenia są rzeczy, które po dostarczeniu, ze względu na swój charakter, zostają nierozłącznie połączone z innymi rzeczami, bowiem instalacja fotowoltaiczna mimo że jest „trwale” połączona z gruntem czy budynkiem, to nie oznacza, że jest to nierozłączne połączenie w rozumieniu ustawy, bowiem instalację można zdemontować i ani instalacja fotowoltaiczna nie zmieni ona swoich cech ani budynek czy grunt, na którym instalacja została zamontowana, choć zapewne demontaż wymagałby znacznych nakładów.

Autor: Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Parczewie